Proměna města Vimperk v období let 1948-1989

()
Proměna města Vimperk v období let 1948-1989

Galerie

Urbanistický, socioekonomický a architektonický vývoj Vimperka v letech 1948–1989.

Přednáška a fotografická prezentace představí zásadní proměnu města v období let 1948–1989.

DEN ARCHITEKTURY A VIMPERK

Je to již po deváté, kdy se ve Vimperku uskuteční Den architektury a je tomu také devět let, kdy vznikla platforma Prostor města, z.s. Cílem této iniciativy bylo otevřít diskuzi na poli architektury, městského plánování, urbanismu a veřejného prostoru. Z pozice spolku jsme usilovali o zřízení pozice městského architekta, který již pět let vykonává tuto funkci. Vimperk má kvalitní strategický plán s výhledem na několik let dopředu. Město začalo využívat architektonických soutěží, jakožto nástroje, který nehledí jenom na nízkou cenu, ale porovnává poměr ceny a kvality. Z otevřené architektonické soutěže na novou mateřskou školku ve Vimperku vzešlo 70 návrhů a švýcarský ateliér, který zvítězil, bude zpracovávat dokumentaci pro stavební povolení. Vyzvaná architektonická soutěž na novou podobu Steinbrenerových tiskáren již také zná svého vítěze.

Město je živým organismem, který se neustále vyvíjí a mění, a proto je potřeba plánovat s dlouhodobou vizí. Špatná a unáhlená politická rozhodnutí mají negativní dopady na celé město a jeho okolí, bohužel znatelných až po několika letech. Studie na papíře a diskuze nad rozvojem města jsou důležité a potřebné a nutno podotknout, že hrají v porovnání se samotnou realizací zanedbatelnou částku. Územní plán je nejdůležitější závaznou dokumentací pro rozvoj města, bohužel dle mého názoru, není ten stávající plán kvalitní, doufám tedy, že vznikne plán lepší, který bude reflektovat lokální problémy, bude zhodnocovat dané potenciály a nebude bránit soudobé architektuře.

Pod architekturou si nepředstavím „krásno“, ale funkční, dobře dispozičně zvládnutý, efektivní, ekonomicky přijatelný dům či veřejný prostor, který je vhodně umístěný v intravilánu města a je také samozřejmě krásný. Nicméně „urbanismus je architekturou veřejného prostoru“ jinými slovy vhodné uspořádání jednotlivých parcel, ulic, hřišť, parků, náměstí a samotných domů je nezbytné pro kvalitní fungování města jako takového. Je potřeba se o architektuře bavit, vnímat, zažívat, protože to co se staví a navrhuje, je jen zrcadlem naší společnosti, ne nikoho jiného. Inspirujme se „Šumavským Baťou“ Johannem Steinbrenerem, který zde zanechal spousty kvalitních staveb a přidejme městu také soudobou a sebevědomou architekturu, která bude reprezentovat naši dobu.

Pojďme se o Vimperku a architektuře bavit, třeba v rámci dnů architektury 2024.

Informace o akci a jejím konání